Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie. Jeśli nie zgadzasz proszę kliknij tutaj. x

Pozycjonowanie śrub

  Śruba pozycjonująca utrzymuje duże fragmenty kostne w takiej pozycji, aby nie zsunęły się do jamy śródkostnej. Nie uciska ona odłamów i w niewielkim stopniu przyczynia się do stabilności osteosyntezy.

  Śruby płytkowe są wprowadzane przez otwory w płytce kostnej. Po dokręceniu płytka dociska się do powierzchni kości.

  Oba typy śrub chwytają swoimi gwintami obie kortezy kostne. W niektórych sytuacjach śruba płytkowa może być również użyteczna jako śruba z otworem w celu zapewnienia dodatkowego ucisku pewnych fragmentów kości pod płytką.

  Nawiercić obie kortykale wiertłem odpowiadającym średnicy rdzenia śruby (otwór na śrubę). Upewnij się, że używasz tulei wiertarskiej, która pasuje do rozmiaru wiertła i płyty (Rys. 1).

  W razie potrzeby wprowadzić rozwiertak do przestrzeni międzygłowowej w okolicy kortykalnej (tylko w przypadku śruby pozycjonującej).

  Zmierz głębokość całego otworu za pomocą głębokościomierza i dodaj 1-2 mm do uzyskanego pomiaru, aby móc wystarczająco zakotwiczyć śrubę w korze dalszej (rys. 2).

  Naciąć gwint pod śrubę w obu korach za pomocą odpowiedniego gwintownika i ochraniacza tkankowego (zdjęcie 3).

  Wkręcić odpowiednią śrubę (rys. 4).

Obrazek
Sztuka. Nr.
Opis